Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Partnerská obec > setkání 2006-Wileroltigen

Návštěva Wileroltigenu - květen 2006

Ve dnech 5. - 8. května 2006 navštívilo přibližně 40 obyvatel Nové Vsi partnerskou obec Wileroltigen ve Švýcarsku, a to u příležitosti oslav 1000 let vzniku obce Wileroltigen. Obec Wileroltigen slavila toto jubileum během roku ve formě různých oslav, jakýmsi vrcholem byla hra ochotnického divadla "il grande Maestro". V době naší návštěvy se konal tzv. "Güggeli-Fest", kterého jsme se také zúčastnili. Program návštěvy byl velmi pestrý a zajímavý.

V pátek 5. května 2006 jsme do Wileroltigenu dorazili v odpoledních hodinách. Po přátelském přivítání a ubytování nás v hale starosty Fritze Stoosse čekalo oficiální přivítání (Apéro), dále nás za organizační komisi oslav 1000. výročí vzniku Wileroltigenu přivítal president komise Urs Spack. Poté následovala zábava, k poslechu a tanci hrála Novoveská dechová kapela a v Güggeli-baru byla diskotéka (DJ Yvo). Sobotní večer pokračoval "Güggeli-Fest" také v prostorách haly starosty Wileroltigenu, k poslechu hrála hudební společnost Ferenbalm. Na následujích fotografiích je zachycen zpěv českých návštěvníků za doprovodu Novoveské kapely pro ostatní návštěvníky oslav a pak, po skončení oslav, odnášení vypitých sudů českého piva, které jsme na oslavy přivezli jako dar a které přátelům z Wileroltigenu chutnalo.

 

 

 

 

 

   V sobotu 6. května jsme vyrazili do spolkového města Bern. Bernem nás provázel Werner Baumgartner, úředník spolkového domu v Bernu, nyní v penzi. Prohlídka byla velmi zajímavá. Viděli jsme památky jako např. spolkový dům (budovu parlamentu), Erlacherhof, kde sídlí vláda města Bern, radnici kantonu Bern, městské divadlo a medvědí příkop, který má kulatý tvar. Počasí bylo občas deštivé, přesto jsou ale vzpomínky na krásné město Bern nezapomenutelné. Na první fotografii je sídlo prezidenta, na druhé "orloj".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viděli jsme také pomník Mezinárodní pošty a "Helvetia" (první foto), uprostřed další fotky je zachyceno 7 domů, které představují 7 kantonů Švýcarska.

Bern

 

 

 

 

 

 

Dále jsme viděli spoustu krásných míst, historických domů, fontán, pomníků, park  a samozřejmě již zmiňované medvědy.

Po návratu z Bernu jsme měli čas projít se po Wileroltigenu, kde jsme mohli obdivovat různá umělecká kovová díla, která zde byla vystavena po dobu oslav 1000. výročí vzniku obce a zároveň krásně upravené kvetoucí zahrady.

V neděli 7. května nás čekal celodenní výlet do Bernské vysočiny (Berneroberland) a Alp. Dopoledne jsme strávili prohlídkou soukromého  zemědělského podniku v horách u rodiny Simona a Nicol Annelerových. Prohlídka modernizovaného provozu byla velmi zajímavá a viděli jsme také krávy s typickými zvony. Po prohlídce pro nás rodina Annelerových připravila pohoštění, proto si naši muzikanti došli pro nástroje a příjemné povídání s přáteli doplňovali muzikou.

                                                                                                          

Po rozloučení s rodinou Annelerových jsme se vydali autobusem do Grindelwaldu (1.035 m nad mořem). Zde jsme se rozdělili na dvě skupiny  - jedna skupina se vydala na pěší túru kolem Grindelwaldu (z vyhlídek byl krásný pohled na Grindelwald, hory, ledovce)  a druhá skupina vyjela lanovkou do Kleine Scheidegg (2.061 m nad mořem), kde byl ještě sníh. Bylo poměrně dost oblačnosti, přesto byl ale výhled pěkný a byly vidět i další vrcholky alpských hor. Společně jsme se potom sešli u autobusu na parkovišti Wetterhorn, vyprávěli jsme si zážitky a vyrazili zpět do Wileroltigenu, kde jsme měli volný program a v místní restrauraci Rebstock nás večer čekalo oficiální rozloučení s přáteli Wileroltigenu.

cesta lanovkou do hor

Kleine Scheidegg

 

 

 

 

 

 

V pondělí 8. května jsme vyrazili zpět do Nové Vsi. Setkání s přáteli z partnerské obce Wileroltigen bylo velmi příjemné a vracíme se domů s novými nezapomenutelnými zážitky.

společné foto na památku

Ludmila Foltinová, Gerhard Hofer, Alena Zikmundová

Ludmila Foltinova, Daniela Plattner, Jana Hüttnerová