Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Partnerská obec > setkání 2000-Wileroltigen

Návštěva ve Wileroltigenu - červenec 2000

V roce 2000 se uskutečnilo první setkání ve Wileroltigenu, kterého se již  zúčastnilo více zastupitelů obce. Ve dnech 17.7. - 21.7.2000 byli členové zastupitelstva (Jaroslav Bauer, Jan Borovka, Václav Plánský a Josef Lukáš) a jejich manželky hosty partnerské obce Wileroltigen. Návštěvy se zúčastnily také Martina Bauerová, která překládala do němčiny při vzájemných rozhovorech mezi přáteli partnerských obcí a tlumočnice Eva Ševčíková.

 

První společné kroky vedly k hotelu Kursaal, odkud byl krásný výhled na Bern. Při posezení na terase hotelu  jsme byli seznámeni s programem, který pro nás zastupitelé Wileroltigenu připravili. Připravený program byl velmi pestrý. Poté jsme se prošli městem. 

 

 

Oficiální přivítání proběhlo v hotelu Biberenbad, kde jsme měli možnost slyšet hru na "alpské rohy" a tvz. "jodlování". Bylo to velmi zajímavé. Starostové partnerských obcí si vzájemně předali dary jako projev přátelství.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V úterý 18. července jsme se  vydali do hodinářské firmy OMEGA ve městě Biel na úpatí pohoří Jura. Měli jsme možnost shlédnout výrobu hodinek a muzeum firmy.

 

 

 

 

 

 

 

Dále byla na programu vinařská oblast podél Bielského jezera. V Cressieru jsme navštívili vinohrad, vinný sklep a ochutnali víno u firmy Jungo & Fellmann. Poté jsme jeli do Neuenburgu u břehu největšího švýcarského jezera, kde bude Expo 2002. Dále jsme jeli do pohoří Jura na "Vue des Alpes" (1.283 m nad mořem), pak do Sonvilier - St. Imiere - Col du Chasseral (1.502 m nad mořem).

 

 

 

 

 

 

 

Ve středu 19. července nás čekal celodenní výlet do Alp. Z Kerzersu jsme jeli vlakem do Grindelwaldu a s nejdelší gondolovou lanovkou v Evropě na vrcholek Männlichen (2.230 m nad mořem). Pěšky jsme se pak vydali na Kleine Scheidegg (2.061 m nad mořem), který je na úpatí severní stěny hory Eiger. Odtud jsme jeli horskou dráhou do Wengenu - Lautenbrunnenu a zpět do města Interlaken. Nás výlet odtud pokračoval lodí po Thunském jezeře. 

 

 

 

 

 

 

 

Výhled na vrcholky Alp jako je Eiger, Mönch, Jungfrau, okouzlující pohled do údolí, nádherná příroda, jezero - to vše v nás zanechalo krásné nezapomenutelné zážitky a vzpomínky, přestože v Alpách bylo počasí proměnlivé (slunečné, ale bylo i oblačno a zataženo)

Ve čtvrtek 20. července jsme navštívili zelinářský podnik Thomase Hurniho, kde jsme mohli vidět sklizeň a elektronické třídění rajčat. Dále jsme jeli do Müntschemieru, kde se nachází největší jezdecké středisko ve Švýcarsku (Gerhard Etter).

 

 

 

 

 

 

 

V městečku Murten jsme si prohlédli jeho historickou část a hradby.

Z Murtenu jsme se v odpoledních hodinách vrátili do Wileroltigenu, kde jsme během procházky viděli sklizeň tabáku u Fritze Stoosse (foto vlevo), který nám o pěstování tabáku, sklizni a prodeji velmi zajímavě povídal. Poté jsme byli pozváni na Apéro s ochutnávkou slaného koláče u rodiny Werderových (foto vpravo).

  

  

  

  

  

  

 

Večer jsme se všichni sešli u řeky Saane, kde se grilovalo a uskutečnilo přátelské posezení s obyvateli Wileroltigenu. Během večera jsme byli např. seznámeni s hrou "hornusy", která je typickým švýcarským národním sportem. Tuto, pro nás nelehkou hru, jsme si mohli sami vyzkoušet.

 

 

 

 

 

 

 

V pátek 21. července 2000 jsme se vydali zpět do Nové Vsi. Během návštěvy v partnerské obci  jsme prohloubili vzájemné přátelství, získali nové přátele mezi občany Wileroltigenu, prožili jsme mnoho  nezapomenutelných zážitků. Věříme, že přátelství bude pokračovat i nadále a vzájemných návštěv se bude účastnit stále více občanů.

společné foto na památku před odjezdem zpět do Nové Vsi